Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Orkide Bitkisi Toplayan 5 Kişi Yakalandı

Orkide Bitkisi Toplayan 5 Kişi Yakalandı

Erzincan’da Salep yapımında kullanılan yabani orkide bitkisini toplayan 5 kişi yakalandı. Nesli tehlike altında olup, korunması gereken bitki türleri arasında yer alan endemik yabani orkide bitkisini oplayanlara kişi başı 42 bin 479 lira olmak üzere, toplamda 212 bin 395 TL idari para cezası uygulanacağı bildirildi.
Tercan ilçesi Küllüce köyü ve Göktaş köyü mevkiinde meydana gelen olayda 5 kişi yakalandı. Tercan İlçe Jandarma Komutanlığı’na yapılan ihbarı değerlendiren güvenlik güçleri 5 kişiyi yakaladı.
Bu kişiler üzerinde yaklaşık 40 kilo salep yapımında kullanılan endemik bitki türleri arasında yer alan yabani orkide bitkisi yumruları ele geçirildi. Erzincan Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü ile Jandarma ekipleri arasında yapılan görüşmede, ele geçirilen endemik bitki türünün uluslararası CITES sözleşmesi kapsamında, nesli tehlike ve tehdit altında olup, korunması gereken bir bitki türü ve ticarete konu edilmesinin yasak olduğu tespit edildi. Ele geçirilen bitkiler tutanak karşılığında Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğüne teslim edildi. Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü ekipleri ise 2872 sayılı Çevre Kanununun 20-K maddesi kapsamında, kişi başına 42 bin 479 TL; toplamda 5 kişiye yaklaşık 212 bin 395 TL idari para cezası uygulayacak.
Orman ve Su işleri Şube Müdürü Uğur Önel, “6 ve 11 Temmuz 2017 tarihlerinde Tercan İlçe Jandarma Komutanlığına arazide orkide bitkisi tohumu toplandığı şeklinde bir ihbar üzerine ekiplerimiz ile birlikte Tercan ilçesi Küllüce köyü ve Göktaş köyü mevkiine arkadaşlarımız gitti. Burada yapılan arazi kontrol ve incelemelerinde arazi de 5 kişinin orkide tohumu topladıklarını tespit ettiler. Ellerinde ki orkide tohumu tahmini olarak 40 kilogram civarında orkide bitkisi piyasada salep yapımında kullanılmaktadır. Bio çeşitliliği tahrip edenler, bio çeşitliliğe zarar vermek yasaktır. 2872 sayılı çevre kanunu kapsamında ilgili şahıslara idari para cezası uygulayacağız.
Kişi başına 42 bin 479 TL; toplamda 5 kişiye yaklaşık 212 bin 395 TL idari para cezası uygulayacağız. Orkide bitkisi toplanması, ticarete konu edilmesi yasaktır. Dolayısıyla bio çeşitliliği tahribe girmektedir. Bu da kanunen yasaktır. Usulsüz orkide tohumu toplaması ile ilgili bize yardımcı olan vatandaşlarımıza ve kolluk kuvvetlerimize teşekkür ediyorum.
Yakalanan bu orkide tohumları bio çeşitlilikte mücadele çalıştayında alınan kararlar ile akademik kurumlara ve bilimsel araştırma yapan kamu kurumlarına vereceğiz. Onlar gerekli çalışmayı yaptıktan sonra sonuçlar ile ilgili bilgi isteyeceğiz” dedi.

Diğer Haberler

Gazeteci-Yazar Kazım Erdem Özsoy, Aramızdan Ayrılalı Aldtı Yıl Oldu

Erzincan’da uzun yıllar gazetecilik yapan Özsöz Gazetesi Kurucusu Kazım Erdem Özsoy,  altı yıl önce bugün …

Cumhur İttifakı Olarak Erzincan’da Belediyeyi Kazanacağız

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, 31 Mart Yerel Seçim sürecini değerlendirerek Erzincan’da Cumhur ittifakıyla …