25 Temmuz Perşembe , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Rehberlik Alanı’nın Önemi Anlatıldı

Rehberlik Alanı’nın Önemi Anlatıldı

Erzincan İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Gelişim Ünivesitesi işbirliği ile bir otelin toplantı salonunda rehberlik etkinliği programı düzenlendi. Programda rehberlik alanı hakkında rehber öğretmenlerine ve katılımcılara bilgiler verildi.
Gerçekleşen programa Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, Pusula Rehber Özel Eğitim Merkezi Müdürü Erkan Polat, milli eğitim şube müdürleri, İstanbul Gelişim Üniversitesi öğretim görevlileri, Erzincan’daki görevli rehber öğretmenleriyle davetliler katıldı.
Programda konuşan Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün açıklamasında; “Dünya genelinde hızlı bir gelişim var. İlim alanında, bilim alanında ve teknoloji alanında müthiş bir değişim var. Tabi ki bu değişimin ana sebebi insanların mutlu olmasıdır. İnsanların huzur bulması ve bu araştırmaların hepsinin neticesi budur. Ancak imkanları, fırsatları ve herşeyi elinde olan bu insanlar yeni yeni icatlarla hayatlarında yeni dokunuşlar yapılan insanlar mutlu mu mutsuz mu, mutlulukları daha çok artıyor mu azalıyor mu, mutluluğu nerede buluyoruz nerede arıyoruz, mutluluk nedir, plan nedir, proje nedir, progran nedir, yapılacak olan çalışmalar nelerdir, yıllar sonra açılacak olan ufuklar nelerdir ve tüm bunlardan yoksun olan teknoloji, bu baş döndüren değişimden nasibini almayanların durumu nedir? Bizler bunları düşünüyoruz. Bir diğeri 36 aylıktan itibaren elimizde olan çocuklarımız var. Okul öncesi %54 gibi bir oranla 3-5 yaş çocuklarımızda Türkiye birincisiyiz. 4-5 yaşta %77 ile Türkiye’de yine birinciyiz. 5 yaşta %82 net %101 brütle Türkiye’de yine birinciyiz. 3 yaşındaki çocuk bize emanettir. Evde annenin ve babanıjn iradesinde, geleceğinde, yönetiminde ve eğitimde ciddi sıkıntı çektiği bir çocuk olsa, bu çocukların kahir ekseniyeti bizde, bizler bunlara rehberlik ediyoruz. Ortaokulda ise akademik başarı da Tükiye’de ilk 7’deyiz. Proje olarak ise Türkiye’de yine birinciyiz ve buda bir rehberliktir. Ortaokulda tam ergenlik döneminde olan çocuklarımıza da rehberlik yapıyoruz. İşte bugünkü konumuz bunların neticesinde Üniversite sıvavının eşiğine gelen öğrencilerimize doğru tercih yapabilmektir. Buraya gelmeden önce çocuklarımıza yapacağımız çok farklı tercihler var ve onlarında doğru olması lazım. Liselerde de çocuklarımızın kanlarının deli deli akmış olduğu o çağlarda bunları zapturap altına alabilmek, gelecekle ilgili bunlara ufuk açabilmekte bir rehberliktir. Bugünkü konumuz sınırsız istekler fakat sınırlı imkanlardır. Bunlar yapılacak olan rehberliklerdir. Rehber olmak, önder olmak, önde olmak, yol göstermek çok öenmli ve onun için bize emanet edilen bu yavrularımıza rehberlik yapmak durumundayız. Bu öğrecilerimize doğru yönlendirmek durumunda ve zorunluluğundayız. Tabi ki toplumların rehberlere ihtiyacı var. Ama ben diyorum ki rehberin de rehbere ihtiyacı var. Yani hepimizin hergün yenilenmeye ihtiyacımız var. Yeni şeyler öğrenmeye ihtiyacımız var. Hep dediğimiz gibi dışımızdaki dünya bizden daha çok gelişiyorsa sonumuz gelmiş demektir. Çok ulvi ve çok yüce, sorumluluğu çok fazla olmakla birlikte inanın hazzı da vçok fazla ve anlatılması mümkün olmayan ancak yaşanılarak öğrenilecek olan balı tatmayan bir insana balı istediğiniz kadar anlatın balı anlayamaz. Böyle bir mesleği icra ediyoruz ve yön vereniz, yönlendireniz, hedef göstereniz. Onun için buradaki toplantı bizim için çok anlamlı ve çok önemlidir. Bu rpogramda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün’ün konuşmasından sonra İstanbul Gelişim Üniversitesi’nin tanıtım videosu izlendi. Ardından ise İstanbul Gelişim Üniversitesi Öğretim Görevlisi Elif Aluç sumunu gerçekleştirdi.

Diğer Haberler

“Gözümüz Olun” Projesi İşbirliği Protokolü İmza Töreni Düzenlendi

Erzincan’da huzur ve güven ortamının daha da arttırılması amacıyla Vali Hamza Aydoğdu başkanlığında, “Gözümüz Olun” …

Tanoğlu, Hukuki Süreç Başlattı

Erzincan’da faaliyet gösteren Ajans Erzincan isimli haber sitesinde yayınlanan haberlerle ilgili olarak Erzincan Ticaret ve …