25 Temmuz Perşembe , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Süt Sığırı Yetiştiriciliği Kursu Başladı

Süt Sığırı Yetiştiriciliği Kursu Başladı

Tercan’da hayvan yetiştiricilerine yönelik olarak Erzincan İş-Kur İl Müdürlüğü  İlçe Halk Eğitim Merkezi,Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü  ve Tercan ziraat Odası Başkanlığı tarafından ortaklaşa düzenlenen Süt Sığırı Yetiştiriciliği kursu başladı.
İş-Kur,İlçe Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü,Tercan Ziraat Odası ve İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında Tercan’daki hayvan yetiştiricilerinin katıldığı süt sığırı kursu açıldı. Yaklaşık 19 kursiyerin katıldığı kurslar,Tercan Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği salonunda İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde görevli Veteriner Hekim Burak Kılıç tarafından veriliyor.10 Nisan’da başlayan eğitimler günlük 6 saat şeklinde olacak.Toplam 80 saatlik teorik ve uygulamalı kursun bitiminde ise kursiyerler sınava girecek. Başarılı olan kursiyerlere ise sertifika verilecek. Kursta kursiyerlere  süt sığırlarında bakım ve besleme, sığır barınakları, sağım teknikleri, süt verimini etkileyen faktörler, damızlık seçimi, hayvan hastalıkları ve korunma yöntemleri gibi konular anlatılacak.İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Suat Işık, kursta, kursiyerlerin öğrendiklerini uygulamaya geçirerek hayvancılıkta verimin ve kalitenin artırılabileceğini ve böylece tarımsal gelişmeler, ekonomiye katkı sağlanacağını, bunun için ahır standartlarına, hijyen ve bakıma hassasiyet gösterilmesi gerektiğini söyledi.Süt Sığırı Yetiştiricisi Çiftçi Kursunun açılmasındaki amacın, hayvancılığın geleneksel yöntemlerden farklı olarak, daha karlı ve verimli yapılabilmesi amacıyla teknik, yeni teknolojiyi kullanmasını bilen çiftçilerin yetiştirilmesini sağlamak olduğunu vurgulayan Işık ,”Tercan’da  geniş tarım alanlarının yanı sıra, hayvancılık içinde ciddi potansiyel vaat etmektedir. Biz bu potansiyeli üretime dönüştürmek için elimizden gelen her şeyi, müdürlüğümüz imkanları ölçüsünde yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Diğer Haberler

“Gözümüz Olun” Projesi İşbirliği Protokolü İmza Töreni Düzenlendi

Erzincan’da huzur ve güven ortamının daha da arttırılması amacıyla Vali Hamza Aydoğdu başkanlığında, “Gözümüz Olun” …

Tanoğlu, Hukuki Süreç Başlattı

Erzincan’da faaliyet gösteren Ajans Erzincan isimli haber sitesinde yayınlanan haberlerle ilgili olarak Erzincan Ticaret ve …