Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Sütlüoğlu Erzincan’da ÇAYKUR’u Tanıttı

Sütlüoğlu Erzincan’da ÇAYKUR’u Tanıttı

Erzincan’a gelerek ÇAYKUR hakkında bilgiler veren ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu “Rize çayın %65 ini yetiştiriyor. Trabzon Artvin ve Giresun illerimizde çayımızı yetiştiriyoruz. Dünyanın en Kuzey iklim kuşağında üzerine kar yağan tek çay bizim çayımız” diyerek Türkiye’nin dünya da 5. büyük çay üreticisi olduklarını belirtti.
ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu Erzincan’da. Sütlüoğlu bazı ziyaretlerde bulunmak üzere Erzincan’a gelerek ÇAYKUR hakkında bilgiler verdi. ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Türkiye’nin dünya da 5. büyük çay üreticisi olduğunu söyleyerek “Rize çayın %65 ini yetiştiriyor. Trabzon Artvin ve Giresun illerimizde çayımızı yetiştiriyoruz. Dünyanın en Kuzey iklim kuşağında üzerine kar yağan tek çay bizim çayımız” dedi.
ÇAYKUR’un çeşitli programlarına katılmak üzere Erzincan’a gelen Sütoğlu Erzincan’da görev yapan gazetecilerle bir araya gelerek ÇAYKUR’un Türkiye’de ve Dünya’da olan çalışmalarını anlattı. Erzincan’da çayın çok tüketildiğinin altını çizen Sütlüoğlu Dünyanın en Kuzey iklim kuşağında üzerine kar yağan tek çayın ÇAYKUR olduğunu belirtti.
ÇAYKUR hakkında bilgiler veren İmdat Sütlüoğlu; ”Rize basını ile Erzincan basının böyle bir yemekte buluşması bizim içinde güzel bir olay. Erzincan ilimiz çayın çok bilindiği çok içildiği bir ilimiz ama bir dost ziyareti yapmak dostlukları tazelemek adına gelmiş olduk.
Çay çok dar bir alanda yetişiyor. Rize çayın %65 ini yetiştiriyor. Trabzon Artvin ve Giresun illerimizde çayımızı yetiştiriyoruz. Dünyanın en Kuzey iklim kuşağında üzerine kar yağan tek çay bizim çayımız. Böyle bir özelliğimiz var. Çay üreten diğer ülkeler sıcak iklim kuşaklarında çay yetiştirdikleri için çaylarında da çok haşera var. Çok yoğun bir ilaçlama yapılarak haşeralar öldürülüyor. 15 Gün sonra çay toplanıyor bunu yapmak zorundalar yapmazlarsa çayın içerisi haşera kaynar.  Bizim çayımızda üzerine kar yağdığı için böyle bir sıkıntımız yok. Dünyanın en sağlıklı çayını üretmek gibi bir imkanımız var. Şuanda Türkiye dünyanın 5. büyük çay üreticisidir. Çay bu ülkeye geç geldi ama geldi hayatımızın odağına oturdu. Çaykur bir devlet firmasıdır. Türkiyede de çay piyasasının da %55-60’ı Çaykurun elinde. Çayımızın yanında 4 yıllık mazisi olan soğuk çayımız Didimiz var. Şuanda çok sevilen tanınan bir marka oldu.” şeklinde konuştu” dedi.

Diğer Haberler

Doğu Anadolu’da Erzincan Seçildi

Erzincan Kent Tarım Projesi başlıyor, sera yatırımı artacak, tarım gelişecek Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından …

İl Encümen Toplantısı Yapıldı

İl Encümen toplantısı Vali Mehmet Makas başkanlığında, Erzincan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Yaşar Felekoğlu …