29 Mayıs Çarşamba , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Tandır Kültürünü Yaşatıyorlar

Tandır Kültürünü Yaşatıyorlar

Daha önceki yıllarda bir çok evin bahçesinde bulunan tandır gün geçtikçe yok oluyor. Erzincan’da da yok olmaya yüz tutan tandır girişimcilerin açtıkları işyerlerinde yaşatılmaya çalışılıyor. Erzincan’da tandır ekmeği yapan kadınlar hem aile bütçesine destek oluyor hemde yok olmaya yüz tutmuş bir kültürü de yaşatıyorlar.
Eskiden evlerinde tandır yakıp ekmek pişiren vatandaşlar şimdi ise açılan işletmelerden tandır ekmeği alıyor.
Kentte son yıllarda evlerde yok olan ancak şehir genelinde sayıları artan, tandır fırınları vatandaşı tandır ekmeği üreten fırınlara yönlendirdi. Tandırlarını yakamayan kadınlar, ekmek ihtiyaçlarını gidermek için fırınları kullanıyor. Yoğunluğun yaşandığı fırınlarda ekmek talebine yetiştirmeye çalışan esnaf ise bazen iki tandırı birden yakıp ekmek pişiriyor.
Tandır ekmeği, asırlardır insanların sofrasındaki mümtaz yerini muhafaza ediyor. Asırlardır süren tandırda ekmek pişirme geleneği, Doğu ve Güneydoğu genelinde hâlâ sofra kültüründeki yerini muhafaza ediyor.
Bölgede yaygın olarak devam eden tandırda ekmek pişirme geleneği, özellikle sofra kültürünün vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.
Sanayi tipi fırınların gelişmesi, kent kültürünün kırsalda da etkili olmasıyla geçmişe oranla daha az üretilen tandır ekmeği, hem kokusu ve lezzetiyle hem de farklı görünümüyle diğer ekmek türlerinden daha imtiyazlı bir yere sahip.
Kırsal kesimlerde sac ekmeğinin de yaygın olarak pişirildiği bilinse de özellikle tandırlarda pişen ekmek, sulu yemeklere bandırılması ve geç bayatlaması dolayısıyla daha fazla rağbet görüyor.
Yerde açılan ve etrafı çamurla sıvanmış bir çukur veya toprağın üzerinde kubbe şeklinde yine çamurla sıvazlanarak yapılan fırında pişirilen ekmeğin hamuru da özel olarak hazırlanıyor.
Mayalanmış hamur, bir süre bekletildikten sonra ekşimesiyle tandırın başına getirilir. Eşit şekilde yumaklara ayrılan hamur, elde çırpılarak açılır. Asırların taşıyıp da günümüze getirdiği tandır ekmeğine tüm bölge halkı gibi Erzincanlılar da özel bir ilgi gösteriyor. Özellikle kırsal kesimlerde daha fazla rağbet gören tandır ekmeği; lezzeti, enfes kokusu, uzun ömürlü ve sağlıklı oluşu dolayısıyla köylüler tarafından tercih ediliyor.
Erzincanlı ev kadınları, asırlardır devam eden tandırlarda ekmek pişirme geleneğini sürdürmeye çalışıyorlar. Tandır ekmeğinin yapılışının çok zahmetli bir iş olduğunu belirten ev kadınlar, özellikle ekmeği yoğururken yorulduklarını ve daha sonra yaktıkları tandırın sıcaklığında ekmeklerini çıkardığını söylediler.

Diğer Haberler

Gazeteci-Yazar Kazım Erdem Özsoy, Aramızdan Ayrılalı Aldtı Yıl Oldu

Erzincan’da uzun yıllar gazetecilik yapan Özsöz Gazetesi Kurucusu Kazım Erdem Özsoy,  altı yıl önce bugün …

Cumhur İttifakı Olarak Erzincan’da Belediyeyi Kazanacağız

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, 31 Mart Yerel Seçim sürecini değerlendirerek Erzincan’da Cumhur ittifakıyla …