23 Haziran Pazar , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Tarihi Erzincan Lisesi 67. Mezunlarını Törenle Uğurladı

Tarihi Erzincan Lisesi 67. Mezunlarını Törenle Uğurladı

112. Eğitim ve Öğretim Yılını yaşayan Erzincan Lisesi eldeki kayıtlara göre 67. mezunlarını törenle uğurladı. Erzincan’da bir otelde gerçekleşen törende öğrenciler mezun olmanın coşkusunu doyasıya yaşadı. Eğitim alanında yeni bir sayfa açacak olan öğrencileri de aileleri bu mutlu gününde yalnız bırakmadılar.
Mezuniyet törenine Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yahya Tekin, Milli Eğitim Şube Müdürleri Cevat Bingöl, Murat Demir, Hasan Güneş, Muhammet Şahin, Erzincan Lisesi Müdürü İbrahim Salar, Okul Aile Birliği Başkanı Beşir Buyruk, öğrenciler ve aileleri katılıdı.
Gerçekleşen törende açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü İbrahim Salar; “Erzincan Lisesinin kuruluşuna göre 112., eldeki verilere göre 67. mezunları mezuniyet törenine hoşgeldiniz diyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.
Sizlerle ilk kez bir Eylül günü Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniniz olarak karşılaşmıştık. O gün sizler için düşündüklerimle bugün düşündüklerim arasında bir fark yok. Toprağa ekilen güller çabuk soluyor. Bu yüzdendir ki ben sizleri yüreğime ektim ki solmayasınız. Sizlerle yarım dönemi ayrı olmak üzere yarım dönem öğretmen yarım dönem de idareci olarak çalıştım. Bu anlamda benim için özel bir gruptunuz. Sizzleri unutmam mümkün değildir.
Her sabah gün doğarken kalkmak, kışın soğukta titremek, yazın güneşte terlemek, birbiri ardına gelen yazılılara hazırlanmak ne de zor geliyordu sizlere. Bir bitse de kurtulsak derdiniz. İşte bitiyor. Ama biten yalnız okul değil içimizden de bir şeyler bitiyor aslında. Sanki alıştığımız ve her an yaşadığımız bir şeyler bitiyor.
Üstüne bazen şarkı bazen de kopya yazdığınız sıralar, geç kaldığımızda önünde ecel terleri döktüğünüz, birbirimizin resmini çizdiğiniz tahta , yazılılardaki o kaçamak fısıltılar, omuz omuza gülüp ağladığınız can gibi, tek yürek, tek bilek olduğunuz arkadaşlarınız, öğretmenleriniz… Artık gitme vakti
Evet, mezun oluyorsunuz. Lise hayatı denen o 4 yıllık güzel zamanın bitişine şahitlik ediyoruz. Ağzımdan 4 yıl diye çıkıveren ama aslında kolay kolay dile getiremeyeceğini adım gibi bildiğim bir şeyi anlamaya çalışıyorum. Söylenebilecek çok fazla şey olduğunu sanmıyorum. Hani anlatılmaz, yaşanır derler ya işte aynen öyle.
Ne demeliyim, neyden bahsetmeliyim bilmiyorum. Çok güzeldi desem az, çok yorucuydu desem hafif, nasıl başlamıştık ya desem eski, nasıl biter bir anda desem duygusal olacak… Hatırlıyor musunuz o günü diye başlasam onca anı diziliverecek hafızalara.
Söylemesi zor gibi görünüyor ama birkaç kere tekrarlayınca öğreniyor insan, o kadarda zor değil. Gitmek, gidebilmek…
Sayın veliler, Türk Milli Eğitim Sisteminin idealize ettiği bir öğrenci profilini sizlere vermek için tüm ekibimizle çalıştık. Bunda ne kadar başarılı olduğumuza muttali değilim. Ancak ben biliyorum ki bu gençler ahlak ve bilgi bakımından donanımlı bir şekilde Erzincan Lisesinden mezun olmuştur. Bundan sonrasının sizlere ve öğrencimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.
Ardından konuşan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yahya Tekin ise; “Bundan 112 yıl evvel kurulan, amacı geleceğe ışık tutan insanlar yetiştirmek olan; Erzincan Lisesinin 2016-2017 yılı mezuniyet töreninde sizleri bir arada
görmekten mutluluk duyuyorum. Ayrıca bundan 25 yıl önce lisenizde sizlerle aynı sıralarda eğitim almış biri olarak bu konuşmayı benim yapıyor olmamdan da büyük onur duyuyorum.
Hayatın getireceklerini öngöremediğimiz bir dönemde başladınız lise serüveninize. Zamanla düşünceleriniz olgunlaşmaya başladı, dağınık sorularımızın cevapları yerlerine oturdu ve bugün burada geleceğe şekil verecek anlayışların sahibi birey olarak mezuniyetinizi kutluyoruz.İçinde bulunduğumuz dönemde ülkemizin ve dünyamızın ihtiyaçlarının ve sorumluluklarınızın farkında olmalısınız. Öyle inanıyorum ki bu dönemde ülkemizin en eski yüz lisesinden biri olan Erzincan Lisesinden sizleri mesleğe hazırlayacak bilgi ve birikimleri almış olarak mezun olmak, hepiniz için gurur verici olmalıdır.
Muhakkak eğitimli birey olmak artık bir yaşam biçimidir. Yaşanabilir mekanlar ve çevre oluşturma sanatıdır. Bu yüzden çok yönlü bir düşünce ve geniş kültür altyapısına sahip olmayı gerektirir. Artık sizler bu özellikleri yaşam biçimi haline getirip günlük yaşamının her ayrıntısında çevresini gözlemleyebilen, eleştirebilen, dönüştürebilen kişiler oldunuz. Mekan oluşturmak, insana dair bilgi ve fikir sahibi olmayı gerektirir. Erzincan Lisesinde almış olduğumuz eğitim sizlere tüm bu mesleki donanımları kazandırdı. Almış olduğunuz eğitim dünyaya farklı bir gözle bakmayı öğretti sizlere. Dünyayı yeniden şekillendirme imkanı verildi elinize. En büyük temennim üzerinizdeki bu sorumluluğun farkında olarak hayatınızı sürdürmenizdir.
Geçirdiğiniz dört senenize baktığımızda hızla geçtiğini, bazen zor bazen kolay olduğunu görüyoruz. Bu süreci ailemizin, hocalarımızın ve arkadaşlarımızın desteği ile geçirdiniz.
Kimi zaman arkadaşlarımızla beraber gününüzü gün ettiniz, kimi zaman sınavlarda heyecanla titrediniz. Edindiğiniz arkadaşlıklarınızın ve dostluklarınızın hayatınızın geri kalanında da devam etmesini temenni ediyorum.
Ayrıca tüm bu zorlu eğitim sürecinde sizlere yol gösteren, çok değerli hocalarımıza teşekkür ederiz. Sizler için çizdikleri her çizgi, söyledikleri her kelime, öğrettikleri her konu için kendilerine minnettar olmalısınız. Üzerinizdeki hiçbir emeği boşa çıkarmadan topluma ve insanlığa faydalı kişiler olabilmenizi diliyorum.
Ve tabi ki her zaman yanınızda olan ve desteklerini sizlerden esirgemeyen değerli ailelerimize özverili emekleri için teşekkür ederiz. Bu gün burada özgür bireyler olarak kendi ayaklarımız üzerinde durabilmenizdeki en büyük katkı elbette onlarındır.
Mezun olan tüm arkadaşlarıma bundan sonraki hayatlarında başarılar diliyorum. Üzerimizdeki sosyal sorumluluklarımızı göz ardı etmeyen; ülkemiz, milletimiz ve tüm insanlık için faydalı işler yapan ve en önemlisi gelecek nesillere örnek teşkil eden birer vatandaş olacağınızı ümit ediyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum” dedi.
Programda son olarak konuşan Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün ise; “Öğretmenlik mesleği çok yüce, çok ulvi, çok kutsi bir meslektir. Belki bu sizin için bir son ama hayatınızda da yeni bir başlangıçtır. İleride sizleri uzun ve zor bir yol bekliyor, inşallah bu yollarda istediğiniz, umduğunuz, olma istediğiniz meslekte olursunuz. Velilerimizde çocuklarından ne kadar gurur duysalar azdır. Bugün itibariyle öğrenciler eğitimlerinin bir kısmını bitirmiş oluyorlar ve bundan sonrada yükseköğretime geçecekler. İnşallah sizlerde geçmişte olduğu gibi gelecekte de çocuklarınız sizleri gururlandırır ve onurlandırır.
Olmak istedikleri mesleklerde de sizleri de en iyi şekilde temsil ederler. Bu öğrencilerimizi, bu yavrularımızı yarına hazırlayan bütün öğretmenlerime teşekkür ediyorum. Mezun olan siz sevgili öğrencilerime, mezuniyet törenlerinde okullarda söylemiş olduğum bir söz vardır. Dünyada sizi seven milyonlarca insan varsa bilin ki onun içinde sizi seven biride öğretmeninizdir ve bende bir öğretmenin sizleri seviyorum. Sizi seven 10 kişi varsa onlardan biri yine öğretmeninizdir ve sizi seviyordur. Dünyada sizi seven bir kişi kalmışsa bilin ki sizi seven öğretmeninizdir. Dünyada sizi seven kimse kalmamışsa biliniz ki öğretmeniniz ölmüştür. Değerli gençler bütün toplum ve ulusların umutları ve güvenceleri genç nesillerdir. Elbette bizimde geleceğimiz ve güvencemiz sizlersiniz.
İnanıyorum ki sizler bu umutları ve güveni boşa çıkarmayacak, ülkemizi çağdaş uygarlık düzenine çıkaracaksınız. Buna bütün kalbimle inanıyorum. Bu gün okulumuzdan mezun oluyorsunuz. Sizleri mezun olarak görmek bizleri çok mutlu ediyor. Ama bizleri daha da mutlu edecek şey ileride sizleri öncelikle iyi bir insan ve iyi bir iş sahibi olarak görmektir. Sizlere bundan sonraki hayatınızda başarılar diliyorum” dedi.
Konuşmacıların konuşmalarının ardından 10’ar kişilik gruplar halinde öğrencilere gıyabi diplomaları verildi. Diplomaları İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, Müdür Yardımcıları Yahya Tekin, Mutlu Mayda, Şube Müdürleri Cevat Bingöl, Murat Demir, Hasan Güneş, Muhammet Şahin, Okul Müdürü İbrahim Salar, Müdür Yardımcıları Lütfü Küçük, A. Serhat Kabasakal ve Okul Aile Birliğini temsilen Beşir Buyruk takdim etti.
Mezuniyet pastasının kesilmesinin ardından, not derecesi alan 18 öğrenciye Milli Eğitim Müdürü Gün tarafından hediyeler verildi. Kep atma töreninin ardından yemek programı düzenlenerek gece sona erdi.

Diğer Haberler

Tanoğlu’ndan Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tanoğlu Ramazan Bayramı münasebetiyle bir mesaj …

ERZİNCAN’DA DEĞİŞİM ARZUSU VE İSTEĞİ KAPALI MEKÂNLARA SIĞMIYOR

Erzincan Bağımsız Belediye Başkan Adayı Yüksel Çakır,  seçim çalışmaları kapsamında Halit Paşa Mahallesinde mahalle sakinleri …