24 Haziran Pazartesi , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Tarihi Erzincan Lisesi’nin Kuruluşu 1905 Olarak Tescillendi

Tarihi Erzincan Lisesi’nin Kuruluşu 1905 Olarak Tescillendi

Erzincan Üniversitesi tarafından Uluslar Arası Sempozyum’da sunulan Erzincan İdaresi’nin kuruluşu ve gelişimi adlı makaleden yola çıkarak Erzincan Üniversitesi akademisyenleri tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’nın 15 Mayıs 2017 tarihli ve 6974928 sayılı kararla Tarihi Erzincan Lisesi’nin kuruluş yılı 1905 olarak değiştirildi. Gerçekleşen açılış töreniyle birlikte Erzincan Lisesi tarihi günlerinden birini daha yaşamış oldu.
Erzincan Lisesi tarihi günlerinden birini daha yaşadı. Erzincan Üniversitesi tarafından Uluslar Arası Sempozyum’da sunulan Erzincan İdaresi’nin kuruluşu ve gelişimi adlı makaleden yola çıkarak Erzincan Üniversitesi akademisyenleri tarafından ve bunun sonuncunda Milli Eğitim Bakanlığı’nın 15 Mayıs 2017 tarihli ve 6974928 sayılı kararla Tarihi Erzincan Lisesi’nin kuruluş yılı 1905 olarak değiştirildi. Erzincan Lisesi’nde ise yoğun bir katılımla tabelanın açılış töreni yapıldı.
Gerçekleşen törende ayrıca Erzincan Lisesi’nin TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı projelerinin açılışı da yapıldı. Öğrenciler yıl içerisinde yapmış oldukları projeleri sergiledi. Sergiye öğrenci ve katılımcılardan ilgi yoğundu.
Gerçekleşen açılış törenine Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, Demirkent Belediye Başkanı Hakan Ördek, Memur-Sen Erzincan İl Başkanı Nebi Gül, Kamu-Sen İl Başkanı Kemal Kütük, Erzincan Lisesi Müdürü İbrahim Salar ile tabelanın değişmesi yönünde araştırma yapan akademisyenler Prof. Dr. Salim Gökçen, Prof. Dr. Erol Kaya ve Yrd. Doç. Dr. Sena Coşkun Kandal ve Erzincan Lisesi mezunları, öğretmenlerle öğrenciler katıldı.
Erzincan Üniversitesi tarafından Uluslar Arası Sempozyum’da sunulan Erzincan İdaresi’nin kuruluşu ve gelişimi adlı makaleden yola çıkarak yine Erzincan Üniversitesi akademisyenleri tarafından ve bunun sonuncunda Milli Eğitim Bakanlığı’nın 15 Mayıs 2017 tarihli ve 6974928 sayılı kararla 1905 olarak tescil edilen lisemizin tarihi ile ilgili çalışma yapan Prof. Dr. Salim Gökçen, Prof. Dr. Erol Kaya ve Erzincan Üniversitesi’nde Yrd. Doç. Dr. olan Sena Coşkun Kandal, bu tarihi ve anlamlı çalışmayı yaptıkları için
Erzincan Lisesi Müdürü İbrahim Salar açıklamasında; “Burada Erzincan Lisesi önemli günlerinden birini daha yaşamaktadır. Burada bulunduğum için çok heyecanlıyım özellikle de bu olaydan dolayı çok heyecanlıyım. Çünkü netice itibariyle 1,5 yıllık bir bekleyişin, çalışmanın ürününü bugün alacağız ve bizden sonrakiler için çok önemli bir durumla karşı karşıya kalacağız. Burada basınıyla, akademisiyle, öğrencisiyle ve öğretmeniyle hep bir ve beraber olduk. TÜBİTAK projelerinin açılışını yapacağız. Ama bundan daha önemlisi Erzincan Lisesi’nin Osmanlı Devleti’ne kadar dayanan tarihinin akademisyenlerimizin çok büyük gayretleri ve çalışmalarıyla ve Bakanlığımızın ilgili yazısına istinaden tarihinin 1905 olarak değiştirilmesinden sonra tabelasının açılışını yapacağız. Bundan dolayı emeği geçen tüm akademisyenlere, bilim fuarı için çalışan başta projeyi yürüten öğretmen arkadaşlarımı olmak üzere tüm öğrencilerimize teşekkür ederim” dedi.
Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün açıklamasında; “Farklı iki durum için burada bulunuyoruz. Birincisi gerçekten tabelasının ve kapısının önünde durmuş olduğumuz okulun önemi ile ilgilidir. Yaklaşık 14 bin 700’ün üzerinde mezun veren bir okuldayız. Erzincan şartlarında Tabi ki bu rakam hem iyi hem de güzel bir rakamdır. Sadece Erzincan’ınımız için değil ülkemiz için, insanlık alemi için çok büyük insanlar yetiştiren bir kurumun önündeyiz. Bundan dolayı özellikle okulumuzun yapmış olduğu çalışma neticesinde okulumuzun açılışının 1905 ile tescil edilmesi hususuyla ilgili olarak tabelanın açılışı için buradayız. Özellikle burada görev yapan, bu vatan için, bu millet için iyi fertler yetiştiren ve Rahmeti Rahmana kavuşan bütün çalışanlarını öğretmenlerinden, idarecilerinden, memurlarından kim varsa Yüce Mevla’mdan rahmet diliyorum. Burada görev yapıp da şu anda emekli olanlarına da uzun ve sağlıklı ömür diliyorum. Şu anda görev yapan arkadaşlarıma da başarılı çalışmalar ve başarılı yıllar diliyorum. Eminim ki bayrağı devralan arkadaşlarımız daha iyi, daha güzel çalışmalar neticesinde bu vatana olan borcumuzu o şekilde ödeyecekler. İkincisi 4006 Bilim Fuarı projesinin sergisinin de açılışını yapacağız. Milli Eğitim Bakanlığımızı genel liselerimizin Anadolu lisesine dönüştürülmesi safhasında Erzincan Lisesi ilk dönüşen okullardan birisi olmadığı için gelen öğrencilerin puanları ile diğer okullardaki öğrencilerin puanları arasındaki farktan dolayı çokta yarışamadı. Keşke ilk dönüştürülen Anadolu Lisesi Erzincan Lisesi olsaydı da o şanlı geçmişini de devam ettirseydi. Ama şu anda da hiçbir sıkıntı yok. Çalışan bütün öğretmen arkadaşlarım, idareci arkadaşlarım inanın çok güzel bir şekilde çalışma yapmaktalar. Erzincan Lisemizi de sadece lise olarak değil eskide olduğu gibi Türkiye’de sesini duyan bir lise olması ile ilgili adımlarını atmakta ve bu adımların hızlı bir şekilde atıldığına da bizzat şahit oluyoruz. Katılım gösteren herkese çok teşekkür ederim” dedi.

Diğer Haberler

Tanoğlu’ndan Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tanoğlu Ramazan Bayramı münasebetiyle bir mesaj …

ERZİNCAN’DA DEĞİŞİM ARZUSU VE İSTEĞİ KAPALI MEKÂNLARA SIĞMIYOR

Erzincan Bağımsız Belediye Başkan Adayı Yüksel Çakır,  seçim çalışmaları kapsamında Halit Paşa Mahallesinde mahalle sakinleri …