22 Mayıs Çarşamba , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Tercan Toplum Sağlığı Merkezinden Fenilketonüri Çalışması

Tercan Toplum Sağlığı Merkezinden Fenilketonüri Çalışması

Tercan Toplum Sağlığı Merkezi(TSM) tarafından yeni doğan bebeklerde ağır zihinsel gerilik oluşumuna sebep olan Fenilketonüri (FKU) hastalığına dikkat çekmek ve önlem alabilmek için eğitim çalışması yapıldı.
Tercan Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Hasan Yıldırım,Fenilketonüri hastalığıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada,Fenilketonüri hastalığının kalıtsal bir hastalık olduğunu belirterek, “Hastalıkta beyin hasarı yaratan bir madde (fenilalanin) vücuttan atılamaz ve kanda birikir. Ülkemiz hastalığın en sık izlendiği ülkelerdendir. Doğan her 4 bin 500 bebekten biri fenilketonüri ile doğmaktadır. Tedavisi özel diyet tedavisi ile olur. Erken tanımlanıp tedavi edilmez ise ağır zihinsel gerilik oluşur. Yenidoğan Tarama Programı, tüm dünyada gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde halk sağlığı programları içerisinde çok önemli yeri olan koruyucu sağlık hizmetidir. Bu kapsamda günümüzde fenilketonüri taraması yapılan bebek oranı yüzde 98,1’lere ulaşmıştır. Tanı alan fenilketonürili çocukların özel beslenme gereksinimi olan mamaları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır” dedi. Ülkemizde her yıl 1 Haziran ‘Ulusal Fenilketonüri Günü’ olarak kabul edilmiş olup bu günde konunun önemini anlatan bazı etkinlikler gerçekleştirildiğini vurgulayan Yıldırım,”Tedavi edilmediğinde sonuçları son derece ağır olan bu hastalık için toplumsal duyarlılık oluşturulmaya çalışılmaktadır. Tek yapmamız gereken bebeğimizin doğumundan sonra Aile Hekimliğine müracaat ederek ücretsiz olarak topuğundan kan tahlilini yaptırmak ve tahlil neticesinde çıkan sonuçlara göre hekimimizin direktiflerinde hareket etmektir.Bu şekilde tedavi edilmediğinde sonuçları son derece ağır olan bu hastalık için toplumsal duyarlılık oluşturulmaya çalışılmaktadır.
Tek yapmamız gereken bebeğimizin doğumundan sonra Aile Hekimliğine müracaat ederek ücretsiz olarak topuğundan kan tahlilini yaptırmak ve tahlil neticesinde çıkan sonuçlara göre hekimimizin direktiflerinde hareket etmektir” dedi.
Ayrıca, anne babaların Fenilketonüri hastalığı hakkında bilgilendirilmesi amacıyla broşür dağıtıldı. Bu çalışmalarda anne babalarla bire bir görüşülerek hastalıkla ilgili olarak bilgiler aktarılıp konu ile ilgili olarak da broşürler dağıtıldı.

Diğer Haberler

Gazeteci-Yazar Kazım Erdem Özsoy, Aramızdan Ayrılalı Aldtı Yıl Oldu

Erzincan’da uzun yıllar gazetecilik yapan Özsöz Gazetesi Kurucusu Kazım Erdem Özsoy,  altı yıl önce bugün …

Cumhur İttifakı Olarak Erzincan’da Belediyeyi Kazanacağız

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, 31 Mart Yerel Seçim sürecini değerlendirerek Erzincan’da Cumhur ittifakıyla …