23 Haziran Pazar , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Tercan’da Arıcılık Kursu Açıldı

Tercan’da Arıcılık Kursu Açıldı

Tercan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Gıda,Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü işbirliğinde arıcılık kursu açıldı. Tercan Anadolu Lisesinde verilen kurs ile ilgili olarak bilgi veren Tercan Halk Eğitim Merkezi Müdürü Suat Işık, ilçenin bitki örtüsünün zengin olması dolayısıyla arıcılığı önemsediklerini belirterek, “Tarım alanındaki bu sektörü önemsediğimiz için özellikle çok sayıda bayanın da bulunduğu bir kurs açma ihtiyaç duyduk.” dedi. Arıcıların yoğun isteği üzerine bu kursu açtıklarını anlatan Işık,47 çiftçimiz bu kursa katılıyor. Kursumuz 72 saat süre ile devam edecek. Ancak talepler olduğu sürece bu tür kurslar açmaya devam edeceğiz. Çünkü ilçemiz arıcılık ve bal alanında önemli bir potansiyele sahiptir.Arıcıların yoğun isteği üzerine açılan kurs Gıda,Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü veteriner hekimleri Ersin Eren,Hilmi Coşkun,Gökhan Yılmaz ve Halim Turan tarafından görsel destekli olarak veriliyor.Kursun Teorik eğitimi Tercan Anadolu Lisesinde pratik eğitimi ise arı kovanlarının içinde verilecek.Kursta arıcılara,Kursta arı ırkları, balın tanımı, bileşimi ve üretimi, arı yetiştirme teknikleri, arı ürünleri, polen propolisi, arı sütü ve kaliteli bal üretiminde flora, arıcılıkta ilkbahar ve sonbahar bakımı ve arı hastalık ve zararlıları gibi konularda eğitim veriliyor..72 saat sürecek olan kursun sonunda, başarılı olan kursiyerlere Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından “Arı Yetiştiriciliği” sertifikası verilecek” dedi.
Tercan’da arıcılığın büyük önem taşıdığını vurgulayan Işık,”Çiftçiler, kursumuza beklediğimizden daha fazla ilgi gösterdi. Kursiyerler aldıkları eğitim sonundaki sınavda başarılı olmaları halinde sertifikalarını alıp ilçemiz ve bölgemiz adına daha kaliteli bal üreteceklerdir. Bu sayede ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacaklarına inanıyorum” diye konuştu.

Diğer Haberler

Tanoğlu’ndan Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tanoğlu Ramazan Bayramı münasebetiyle bir mesaj …

ERZİNCAN’DA DEĞİŞİM ARZUSU VE İSTEĞİ KAPALI MEKÂNLARA SIĞMIYOR

Erzincan Bağımsız Belediye Başkan Adayı Yüksel Çakır,  seçim çalışmaları kapsamında Halit Paşa Mahallesinde mahalle sakinleri …