Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Tercan'da Biçer Döverler Denetleniyor

Tercan'da Biçer Döverler Denetleniyor

Erzincan’ın Tercan ilçesinde hububat hasadında dane kayıplarının önlenmesi amacıyla biçer döverler, ilçe Gıda,tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce kontrol ediliyor.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Emre Özelgül,konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, ilçede 2017 yılı hububat hasadının devam ettiğini söyledi.  Biçerdöverlerin üründe oluşturduğu dane kaybını bakanlığın belirlediği % 2’lik orana indirmek için arazilerde biçim yapan biçer döverlerin kontrol edildiğini vurgulayan Özelgül,”Müdürlüğümüz bünyesinde kurulan kontrol ekibi, arazide buğday,arpa ve çavdar gibi hububat biçimi yapan biçerdöverleri habersiz olarak kontrol etmekteyiz” dedi. Dane kaybının en aza düşürülmesi amacıyla yürütülen denetimlerde ayrıca biçerdöverlerin bakım ve ayarlarının tam yapılıp yapılmadığının da kontrol edildiğini ifade eden Özelgül,bölgede ekili bulunan  buğday, arpa, çavdarın yüzde 80’inin biçerdöverle hasat edildiğini,hasat mevsiminin başlamasıyla birlikte teşkilat bünyesinde uzmanlardan oluşturulan ekibin kontrollerini sıklaştırdığını kaydetti. Özelgül,”Hububat hasadı döneminde ekiplerimiz bölgeyi gezerek çiftçilerimizin herhangi bir mağduriyetle karşılaşmaması için biçerdöver operatörlerinin belgeli olup olmadığı, yangın söndürme ekipmanları ile yardımcı eleman bulunup bulunmadığı, biçim yüksekliği, dane döküm durumu, elek ve elevatör, batör, kontrabatör gibi ayarlarının tam olup olmadığını denetliyor. Ortalama verime ilişkin bilgilerle biçerdöver sahibi, operatörü ve tarla sahibi hakkında kişisel bilgiler hasat denetim formuyla kayıt altına alınıyor” şeklinde konuştu. Özelgül, ayrıca, yapılan denetimler sırasında ilgili hükümlere aykırı hareket eden biçerdöver sahiplerine cezai işlem uygulandığını sözlerine ekledi.

Diğer Haberler

Tanoğlu’ndan Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tanoğlu Ramazan Bayramı münasebetiyle bir mesaj …

ERZİNCAN’DA DEĞİŞİM ARZUSU VE İSTEĞİ KAPALI MEKÂNLARA SIĞMIYOR

Erzincan Bağımsız Belediye Başkan Adayı Yüksel Çakır,  seçim çalışmaları kapsamında Halit Paşa Mahallesinde mahalle sakinleri …