Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Tercan’da çiftçilere buzağı ölümleri ile ilgili alınacak tedbirler anlatıldı

Tercan’da çiftçilere buzağı ölümleri ile ilgili alınacak tedbirler anlatıldı

Tercan Ziraat Odası Başkanlığı tarafından ‘buzağı ölümlerinin sebepleri ve önlenmesi’ konulu eğitim semineri düzenlendi.Tercan Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği Toplantı Salonunda gerçekleştirilen eğitime Tercan Ziraat Odası Başkanı Hasan Akdağ, Genel Sekreter Abdulkadir Karahan, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Emre Özelgül, Erzurum Atatürk Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi öğretim görevlileri Doçent Doktor Mustafa Sinan Aktaş,Yard.Doç.Dr. Emin Şengül,ilçe müdürlüğünde görevli veteriner hekimler ve bölge çiftçileri katıldı. Erzurum Atatürk Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Mustafa Sinan Aktaş, tarafından verilen eğitimde hayvan hastalıklarının önlenmesi,asgari sınırlara çekilmesi ve buzağı ölümlerinin önüne geçilebilmesi için gerekli bilgiler verildi ve karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu. Buzağı ölümlerinin başta gelen nedenlerinden birinin doğumdan hemen sonra göbek kordonunun dezenfeksiyonunun yapılmaması, ilk 24 saat içinde yeteri kolostrumun(ağız sütü) içirilmediği için bağışıklık sisteminin yetersiz kaldığı, ishalli buzağıya müdahalede gecikmelerin tedavide başarısızlığa neden olduğu, buzağıların barınma koşulları konusunda yetiştiricinin bilinçsiz olduğu konuları dile getirildi.
Tedaviden daha çok koruyucu hekimliğin önemli olduğu doğumdan önce ve doğumdan hemen sonra bağışıklık artırıcı serumların ve aşıların önemi anlatıldı. Tedavide ise geç kalınmaması gerektiği belirtildi.Program sonunda Tercan Ziraat Odası Başkanı Hasan Akdağ,Doç.Dr.Mustafa Sinan Aktaş ile Yrd.Doç.Dr. Emin Şengül’le plaket takdim etti.

Diğer Haberler

“Gözümüz Olun” Projesi İşbirliği Protokolü İmza Töreni Düzenlendi

Erzincan’da huzur ve güven ortamının daha da arttırılması amacıyla Vali Hamza Aydoğdu başkanlığında, “Gözümüz Olun” …

Tanoğlu, Hukuki Süreç Başlattı

Erzincan’da faaliyet gösteren Ajans Erzincan isimli haber sitesinde yayınlanan haberlerle ilgili olarak Erzincan Ticaret ve …