Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Tercan’da esnafa hijyen eğitimi verildi

Tercan’da esnafa hijyen eğitimi verildi

Tercan Halk Eğitim Merkezi ve Tercan Toplum Sağlığı Merkezi işbirliğinde esnafa yönelik gıda güvenliği ile alakalı konu ve  hijyen eğitimi verildi.
Tercan M. Kutsi Beydeş ilkokulunda Toplum Sağlığı Merkezi(TSM) doktoru Fatih Karakaş tarafından fırıncı, pastaneci, kasap, kahvehaneci, berber, kuaför, lokantacı vs. gibi çeşitli meslek gurupları çalışanlarına gıda güvenliği ve hijyen konularında verilen eğitime 21 kişi katıldı.
Eğitim sonrasında yapılan sınavda başarılı olanlara kurs bitirme belgesi verildi İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Suat Işık,’ Hijyen Eğitimi’ Yönetmenliğinin 5 Temmuz 2013’t3 ve 28698 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini belirterek, bu kapsamda ilçede faaliyetlerini sürdüren çeşitli esnaf gruplarına yönelik eğitim düzenlediklerini söyledi. Muhtemel bir mağduriyetin önüne geçilmesi için ilçe esnafının hijyen eğitimi hususunda duyarlı olması gerektiğinin altını çizen Işık,” “Yasa gereği cilt, güzellik ve saç bakımı, kadın erkek kuaförü, kaplıca, hamam sauna görevlisi, kantin işletmeciliği, meyve, sebze su ürünleri satış elemanlığı, bakkal, market, şarküteri, tarım ve gıda ürünleri satışı, aşçılık, et ve et ürünleri, otel motel, lokanta, pastane, su temini, hububat, gıda süt ve sebze meyve işleme gibi sektörlerde faaliyette bulunan işletmelerde Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından verilen belgeye sahip olmayan kişiler çalıştırılamayacak. İş yeri sahipleri de belgeli olarak işçi çalıştırılmasından birinci derecede sorumlu olacak. İş yeri sahipleri ve işletmeciler de kendileri çalıştıkları takdirde hijyen eğitimini ve belgeyi zorunlu olarak alacaklar. Yönetmelik gereği çalışanların bir yıl içerisinde eğitimlerini almaları gerekiyor. ”diye konuştu. İki grup halinde verilen eğitimler sonucunda yapılan sınavda başarılı olanlara sertifikaları verildi.

Diğer Haberler

Çayırlı’da Vatandaşlara Aşure İkramı Yapıldı

Muharrem ayının 10. Günü olan Aşure Günü dolayısıyla Çayırlı’da yaşayan vatandaşlara aşure ikramı yapıldı. Çayırlı …

Psikososyal Destek Ekiplerine Teşekkür Belgesi Verildi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Tarafından Depremde Büyük Bir Özveri ile Görev Yapan …