Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Tercan’da İmam-Hatiplerin Dünü ve Bugünü Konuşuldu

Tercan’da İmam-Hatiplerin Dünü ve Bugünü Konuşuldu

Tercan Şehit Recep Gündüz İmam-Hatip Anadolu Lisesi, İmam-Hatip Orta Okulu ve Tercan Müftülüğünce ortaklaşa düzenlenen Geleneksel İmam-Hatip Günleri programı kapsamında’ İmam Hatiplerin Dünü ve Bugünü’ konulu seminer düzenlendi.
Tercan Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği Salonunda yapılan ‘İmam-Hatiplerin Dünü ve Bugünü’ konulu seminere Erzurum Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi emekli Öğretim Görevlisi Yardımcı Doçent Doktor Necati tetik, Tercan İlçe Müftüsü İsmail geren, okul müdürleri, öğretmenler ile öğrenciler katıldı. Program Tercan Şehit Recep Gündüz İmam Hatip Anadolu Lisesi öğrencisi Lokman Yıldırım tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Oldukça hoş bir ortamda geçen Konferansta konuşan emekli öğretim görevlisi Yardımcı Doçent Doktor Necati tetik, imam Hatiplerin 1948’li yıllarda açılan kurslarla kurulmaya başlandığını belirterek, “Tevhid-i Tedrisat Kanununun din görevlisi eğitimini düzenleyen 4. maddesi imamlık ve hatiplik gibi dini hizmetlerin görülebilmesi için ayrı okullar açılmasını öngörüyordu. Kanunda öngörülen bu okullar, 1924 yılında İmam Hatip Mektepleri adı altında 29 merkezde açıldı. Okullar, 4 yıllık orta öğrenim seviyesinde idi. İmam Hatip Mektepleri 1930’da öğrenci azlığı nedeniyle kapatılmıştır. 1949 yılında ortaokul mezunu askerliğini yapmış kimselerin alındığı 10 ay süreli İmam Hatip Kursları açılarak din hizmeti görevlisi yetiştirme uygulaması başladı. 1949 sonuna kadar 50 kişinin mezun olduğu bu kursların süresi daha sonra iki yıla çıkarıldı ve meslek okulu mezunlarının da kurslara girmesine olanak verildi. 1950 seçimlerinden sonra iktidara geçen Demokrat Parti, seçim dönemlerine söz vermiş olduğu İmam Hatip Okulları’nı (İHO), halka verdiği sözü tutarak iktidarının ilk yılında açtı. Birinci devresi 4, ikinci devresi 3 yıl olan 7 yıl süreli ve bir bütün teşkil eden İmam Hatip Okulları 1951 -1952 döneminde 7 ilde açıldı. İHO sayısı 1970 -1971 döneminde 72’ye çıktı. 1963 1964 öğretim yılında İmam Hatip Okulları’na ilk defa parasız yatılı öğrenci alınmaya başladı. 22 Mayıs 1972’de yayımlanan bir yönetmelikle, İmam Hatip Okulları ortaokuldan sonra 4 yıl eğitim veren bir meslek okulu haline getirildi. 1973 yılında, o güne kadar İmam Hatip Okulları olarak anılan okullara İmam Hatip Liseleri (İHL) adı verildi. Bu dönemde İHL mezunlarında fark dersleri vermeden üniversitelerin edebiyat kollarına gidebilme hakkı tanınmıştır” dedi.
Tetik, İmam Hatip Lisesi olmanın ayrıcalık olduğunu ifade ederek, “İmam Hatip Lisesi camiasından mezun olan bir öğrenci, hayatın farklı yönlerine geçiş yapsa da mutlaka günün birinde doğru yolu bulacaktır” ifadelerini kullandı.Program sonunda Necati tetik okuyucuları için kitaplarını imzaladı.

Diğer Haberler

Gazeteci-Yazar Kazım Erdem Özsoy, Aramızdan Ayrılalı Aldtı Yıl Oldu

Erzincan’da uzun yıllar gazetecilik yapan Özsöz Gazetesi Kurucusu Kazım Erdem Özsoy,  altı yıl önce bugün …

Cumhur İttifakı Olarak Erzincan’da Belediyeyi Kazanacağız

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, 31 Mart Yerel Seçim sürecini değerlendirerek Erzincan’da Cumhur ittifakıyla …