Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Tercan’da İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü yapıldı

Tercan’da İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü yapıldı

Tercan Mamahatun 17 Şubat Ortaokulu ve Saltuklu Orta okulunun birlikte hazırladığı 12 Mart İstiklal Marşının kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü Tercan Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.  Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Programa ilçe üst düzey yöneticileri, kurum amirleri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Günün anlam ve önemini anlatan bir konuşma yapan Mamahatun 17 Şubat İlkokulu ana sınıfı öğretmeni Esra Durmuş, bugün burada kurtuluş destanımız İstiklal Marşımızın kabulünün 96.yıl dönümünü kutlamak ve ahlaki, kişiliği, milletvekilliği, şairliği, Müslümanlığı ve sevdasını sadece vatana adamış bir yiğit dava adamı, Mehmet Akif Ersoyu anmak için toplanmış bulunuyoruz. İstiklal mücadelesine önderlik yapan Mustafa Kemal Atatürkü, vatan ve millet sevgisinin, bağımsızlık ve hürriyet aşkının en veciz ifadesi olan İstiklal Marşını Türk Milletine hediye eden milli şairimiz Mehmet Akif Ersoyu, yedi düvele karşı ölüm kalım savaşı vererek başarıya ulaşmış bir millet adına bu şiiri ‘İstiklal Marşı’ olarak oy birliği ile kabul eden tüm birinci meclis üyelerimizi, atanı uğruna kanını ve terini akıtmış tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı, şükran, minnet ve rahmetle arıyoruz” dedi.
Programda Mehmet Akif Ersoyun hayatını sinevizyon gösterimi yapıldı. Program Mamahatun ve Saltuklu ortaokulu öğrencileri tarafından bir destan şiiri, bir şiir destanı ve bir gazinin verdiği nasihat adlı tiyatro ,ilkokul öğrencileri tarafından ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ oratoryosu gösterimi ve günün anlam ve önemini belirten şiirlerin okunmasıyla sona erdi.

Diğer Haberler

Tanoğlu’ndan Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tanoğlu Ramazan Bayramı münasebetiyle bir mesaj …

ERZİNCAN’DA DEĞİŞİM ARZUSU VE İSTEĞİ KAPALI MEKÂNLARA SIĞMIYOR

Erzincan Bağımsız Belediye Başkan Adayı Yüksel Çakır,  seçim çalışmaları kapsamında Halit Paşa Mahallesinde mahalle sakinleri …