23 Nisan 2022 ,Cumartesi
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Tercan’da Küçükbaş Hayvanlarda Küpeleme Çalışmaları

Tercan’da Küçükbaş Hayvanlarda Küpeleme Çalışmaları

Koyun ve keçilerin küp elenmesi projesi kapsamında  Tercan İlçe Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün küçükbaş hayvanlara başlattığı  çalışmalar sürüyor.
Tercan Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personelleri merkez belde ve köylerdeki hayvan yetiştiricilerin işletmelerine giderek küçükbaş hayvanların küp elenerek kayıt altına alınması çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmalarla ilgili olarak bilgi veren Tercan İlçe Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürü Emre Özelgül,yetiştiricilerinin alım satım, nakil ve destekleme işlemlerinde mağduriyet yaşamamaları için hayvanlarını küp eletmeleri gerektiğini belirterek,Kküp eleme çalışmaları her yıl düzenli olarak Mart ve Ekim aylarında yapıldığını söyledi.Koyun ve Keçi Türü Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliği’ne göre küp elenmeyen ve kayıt altına alınmayan koyun ve keçilerin işletme dışına çıkarılması, pazara ve mezbahaya götürülmesinin yasak olduğunu vurgulayan Özelgül,. Küpesiz hayvan sahiplerinin de teşvik ve desteklemelerden faydalanamayacağını kaydetti. Özelgül,”İlçemiz genelinde  bulunan tüm küçükbaş hayvanlar müdürlüğümüz veteriner hekimleri tarafından küp elenmektedir. Bu hayvanların küp elenmesi hayvanların sigortalanması adına önemli, bu küpeler hayvanlar için birer kimlik niteliğindedir’ diye konuştu..Güncellenen kayıtlar ve tespitlere göre  ilçe genelinde yaklaşık 80.0000 bin civarında küçükbaş hayvan bulunduğunu ifade eden  Özelgül,” Koyun ve keçi türü hayvanların tanımlanması, kayıt altına alınması ve işletmelerin tescili izlenmesi çalışmaları hızla devam etmektedir. Küçükbaş hayvan sahiplerinin söz konusu kısıtlamalardan etkilenmemeleri için hayvanlarına mutlaka numaralı küpe taktırmaları gerekmektedir.Çalışmalarımız sırasında küçükbaş hayvan yetiştiricilerine, küpesiz koyun ve keçilerinin işletme dışına dahi çıkarılmasının yasak olduğunu, küçükbaş hayvancılıkla ilgili tüm desteklemelerden faydalanabilmeleri için küp eletme ve sisteme kayıt yaptırmaları gerektiğini de anlatıyoruz” dedi.Küçükbaş hayvanlardaki kulak küpelerinin il ve ilçe müdürlüklerinin izni olmaksızın hiçbir surette sökülemez ve değiştirilemez” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler

Kaymakam Kaykaç, Mehmetçikle İftar Yaptı

Refahiye Kaymakamı Eyüp Kaykaç; Belediye Başkanı Çakmak Paçacı, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Hüsamettin Erol, …

Emniyet Teşkilatı İftarda Buluştu

Türk Polis Teşkilatının 177’nci kuruluş yıl dönümünü ve Polis Haftası dolayısıyla iftar programı düzenlendi. Düzenlenen …