24 Haziran Pazartesi , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Tercan’da Öğrencilere Ağız Diş Sağlığı Semineri Veriliyor

Tercan’da Öğrencilere Ağız Diş Sağlığı Semineri Veriliyor

Tercan Toplum Sağlığı Merkezi tarafından ilçe merkezi belde ve köy okullarında eğitim gören öğrencilere ağız ve diş sağlığı kapsamında bilgilendirici seminerler veriliyor.
,Ağız ve diş sağlığı çerçevesinde düzenlenen bilgilendirici seminer Tercan Toplum Sağlığı Merkezi Doktoru Muhammet Fırat Öztepe tarafından veriliyor. Oldukça verimli geçen seminerlerde ağız diş sağlığı,ağız bakımının önemi,diş fırçalama teknikleri,diş çürükleri ve tedavisi,diş çürüklerinin yol açtığı hastalıklar gibi konularda bilgi verildi. Dr. Öztepe sinevziyon eşliğindeki sunumunda ağız ve diş sağlığına dikkat çekerek diş fırçalama tekniklerinin nasıl olması gerektiğinin yanı sıra çocukların günde üç kez dişlerini fırçalamalarını istedi. Öztepe daha sonra bazı çocukların ellerine diş fırçalarını vererek, dişin nasıl fırçalanması gerektiğini konusunda bire bir anlatarak gösterdi. Özteepe,” Dişlerinize iyi bakın ve günde en az iki kere fırçalayın. Mutlaka gece dişlerinizi fırçalayarak yatın ve sağlığını bu sayede daha korursunuz.
Ağız ve diş sağlığı çok önemlidir. Diş bakımında esas olan fırçalama işlemidir. Bunun için de önce doğru diş fırçasını seçmeliyiz. En uygun fırça orta sertlikte ve fırça başı küçük olanıdır. Fırça başı küçük olursa arka dişlere daha kolay ulaşırız. Diş macunu seçerken de flüorür içerikli olanını tercih etmeliyiz. Her seferinde farklı bir marka almalıyız. Böylelikle içindeki aşındırıcılar şekil ve boyut olarak her seferinde değişir ve aynı yönde bir aşınma oluşturmaz. Bu da dişlerimizin zarar görmesini engeller. Diş fırçası ıslatılma dan mercimek büyüklüğünde macun sıkılır. 45 derecelik açıyla diş etinden dişe doğru dairesel hareketler yaparak dişler ön yüzlerinden fırçalanmaya başlanır. Ön dişlerden arka dişlere doğru bütün dişler fırçalanır. Aynı şekilde dişlerin arka yüzleri de fırçalanır. Ön dişlerin arka yüzleri fırça dikine tutularak temizlenir. Son olarak da dişlerin çiğneyici yüzleri de ileri geri hareketlerle temizlenir” dedi. Seminer öğrencilerimizin merak ettikleri soruların cevaplandırılması ile son buldu.

Diğer Haberler

Tanoğlu’ndan Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tanoğlu Ramazan Bayramı münasebetiyle bir mesaj …

ERZİNCAN’DA DEĞİŞİM ARZUSU VE İSTEĞİ KAPALI MEKÂNLARA SIĞMIYOR

Erzincan Bağımsız Belediye Başkan Adayı Yüksel Çakır,  seçim çalışmaları kapsamında Halit Paşa Mahallesinde mahalle sakinleri …