23 Haziran Pazar , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Tercan’da Öğrencilere Kene Eğitimi Verildi

Tercan’da Öğrencilere Kene Eğitimi Verildi

Tercan Toplum Sağlığı Merkezince  ilçe merkezi belde ve köylerdek ilkokul,ortaokuyl ve lise öğrencilere kene ve keneden korunma yollarına yönelik eğitim verildi.
Tercan Toplum Sağlığı Merkezi (TSM) doktorları Muhammet Fırat Öztepe ve Fatih Karakaş tarafından Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı ile kenenin bulunduğu yerler,kene virüslerinin yapıları,nasıl çoğaldıkları,ne kadar yaşayabildikleri,büyüklükleri,keneden korunma ile vücutta kene görüldüğünde ve sonrasında yapılması gerekenler Sağlık Bakanlığının kene ile hazırlamış olduğu video ile öğrencilere gösterilerek kene konusunda öğrencilere bilgi verildi.
Öğrencilere, kene ve keneden korunma yollarını içeren broşür dağıtıldı.
Öğrencilerin yanı sıra öğretmenler ve okul idarecilerinin de takip ettiği eğitim çalışmalarında yaptıkları sunumla birlikte merak edilen konularda sorulan sorulara cevaplar da verildi. .İlçe Halk Sağlığı Müdürü Hasan Yıldırım, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada,” İlçemize bağlı tüm okullarımızda ilkbahar mevsimi ile birlikte geçtiğimiz yıllarda Türkiye’nin kabusu haline gelen ve bir çok ölümlere neden olan Kırım Kongo Kanamalı Ateş Hastalığı, kenenin insan üzerindeki etkisi ve meydana getireceği zararların ne şekilde olacağı, nasıl önlemler alınacağı hakkında öğrencilerimize ve öğretmenlerimize eğitim verildi”dedi.
Tercan Toplum Sağlığı Merkezi olarak Erzincan Halk Sağlığı Müdürlüğünce belirlenen program dahilindeilçe genelindeki tüm okullarda bir ayalık süreçte yaklaşık 3000 öğrenciye ulaşılarak Kırım Kongo Kanamalı Ateş (KKKA) konulu eğitiminin verildiğini vurgulayan Yıldırım,” Eğitimde özellikle kırsal kesimlerde yanlış bilinen doğruların düzeltilmesine çalışıldı.
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının ülkemiz açısından önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu bildirerek, aşısı ve etkin bir tedavisi olmaması nedeniyle hastalığın kontrolünde eğitim ve korunmanın önemli olduğu anlatıldı”dedi.

Diğer Haberler

Tanoğlu’ndan Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tanoğlu Ramazan Bayramı münasebetiyle bir mesaj …

ERZİNCAN’DA DEĞİŞİM ARZUSU VE İSTEĞİ KAPALI MEKÂNLARA SIĞMIYOR

Erzincan Bağımsız Belediye Başkan Adayı Yüksel Çakır,  seçim çalışmaları kapsamında Halit Paşa Mahallesinde mahalle sakinleri …