11 Aralık Pazartesi , 2023
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Tulum Peyniri Sezonu Açıldı

Tulum Peyniri Sezonu Açıldı

Erzincan’da tulum peyniri sezonu açıldı. İlkbahar aylarının gelmesi ve hava sıcaklıklarının artması ile tulum peyniri sezonu da açılmış oldu.
Erzincan’ın Kemah ilçesine bağlı Yücebelen ve Munzur yaylasında ailesiyle tulum peyniri üreten küçükbaş hayvan yetiştiricisi ve Tulum peyniri esnafı olan Mustafa Gün, 2017 yılı sezonunu açtıklarını, bu nedenle ilkbahar aylarının gelmesi ve şehir merkezinin ısınması ile yaylalara çıkmaya başladıklarını söyledi.
Mustafa Gün, Erzincan yöresine has Erzincan tulum peynirinin farklı illerden gelen tulum peynirleriyle karıştırılarak piyasaya sunulmasına karşı olduklarını belirterek, yöreye özgü tulum peynirinin bazı kişilerce Güneydoğu illerinde üretilen peynire karıştırılıp satıldığını söyledi. Bu duruma karşı olduklarını söyleyen Mustafa Gün, vatandaşları güvenilir Erzincan esnafından alışveriş yapmaları konusunda uyardı.
Bu yıl Erzincanlı vatandaşların sofrasına en iyi peyniri getirmenin gayreti içerisinde olacaklarını belirten Mustafa Gün; “Yayla sezonumuzu açtık. Bu da yeni sezon peynirlerinin raflarda yerini alması demek. Kendi ürettiğimiz peynirlerimizi tazgahta vatandaşların beğenisine sunacağız. Bazı kişiler, Güneydoğu illerinde üretilen peynirleri Erzincan’ımızın peyniri ile karıştırıp kalitesini düşürüyor. Vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı ve hassas davranmalarını istiyoruz. Vatandaşlarımız güvendiği kişilerden alışveriş yapması halinde bu tür vakalarla karşılaşmayacaklarını bilmelerini istiyoruz” dedi.

Diğer Haberler

Sağlık Konusunda Farkındalık Oluşturuldu

Erzincan İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Birimi tarafından 14 Kasım Dünya Diyabet Günü ve …

Erzincan MEM 2022 Yılı Okul Eğitimi Erasmus+ Programı Kapsamında Gerçekleştirilen Köln Hareketliliği Tamamlandı

Erzincan İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından başvurusu yapılan ve akredite olunan Okul Eğitimi proje hareketlilikleri …