29 Şubat Perşembe , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Yaprak Hasadı Başladı

Yaprak Hasadı Başladı

Erzincan’ın Üzümlü İlçesinde üzüm bağlarında yaprak hasadına başladı. Erzincan’da semt pazarları en yoğun günlerini yaşıyor. Pazara gelen vatandaşlar Erzincan’ın meşhur Cimin üzümünün öncesinde bağ yaprağı almak için sabah erken saatlerde pazara akın ediyorlar.
Üzümlü ilçesi ve bölgesinde yaşayan vatandaşlar, Erzincan’ın meşhur cimin üzümü yaprağını toplayarak pazarda satıp evlerinin bütçelerine katkı sağlıyorlar.
Erzincan’da yaz ile birlikte yeşeren üzüm bağları üzüm meyvesinden önce yapraklarıyla bağ sahiplerinin yüzünü güldürmeye başladı.
Erzincan’da pazarda yerini alan üzüm yaprağı vatandaşların da yoğun ilgisini görüyor. Son yıllarda salamuralık yaprağın bol alıcısı olması ve vatandaşın yoğun ilgi göstermesi nedeniyle köy sakinleri yaprak toplamaya yönelmiş durumdalar.
Topladıkları yaprakları 12 TL ve 15 TL arasında değişen fiyattan sattıklarını söyleyen pazarcılar, “Bu tarz ek işler yaparak hem evimizin geçimini sağlıyoruz hem de tarla işlerinde harcanan masrafları asgari seviyeye düşürülüyor. Son yıllarda artan salamura fabrikaları da bizim işimizi kolaylaştırıyor. Yapraklarımızı kolaylıkla satabiliyoruz.
Ayrıca Erzincanlı meşhur cimin üzümünün yapraklarından olan dolmanın lezzetini bildikleri için yoğun ilgi gösteriyorlar. Ramazan ayının yaklaşması ve kış mevsimi için şimdiden toplanan yapraklar salamura yapılarak hazır hale getiriliyor.

Diğer Haberler

Tercan Halk Eğitim Merkezînden Kurs Atağı

Tercan Halk Eğitim Merkezî Müdürlüğü istihdama yönelik olarak mesleki kurslar açmaya devam ediyor. Tercan Halk …

Çakır: “Mühür Kimin Elindeyse Süleyman O Olacak”

Mahalle buluşmalarına devam eden bağımsız Belediye Başkan adayı Yüksel Çakır, 31 Martta yapılacak olan yerel …