29 Mayıs Çarşamba , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Yeni İtfaiye Binası Tanıtıldı

Yeni İtfaiye Binası Tanıtıldı

Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, yeni itfaiye binasını yerel ve ulusal basın mensuplarına tanıtıldı. Yeni itfaiye binasını tanıtımı için bir basın toplantısı düzenleyen Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Düzenlenen kahvaltı programına Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Erzincan İtfaiye Müdürü Sami Karakaş, Erzincan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Barış Yalçınkaya, Kazankaya Gazetesi Sahibi Mustafa Özsoy ve yerel ve ulusal basın temsilcileri katıldı.
Kahvaltı etkinliği sonrasında yeni tesis hakkında bilgilendirme yapan Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy yaptığı açıklamasında; “Çok atıl bir yerde hizmet veren şehrimiz için vazgeçilmez olan her an yangınla afatla baş başa olan şehirlerde asla göz ardı edilemeyecek bir birim olduğunu tespit ettik.
Çok atıl bir yerde hizmet veriyordu. Personelimiz olsun araç gereçlerimiz olsun bunun yenilenmesinin startını verdik. Arsa problemini çözdük. Bu bölgede şehrin her tarafına hükmedebilecek bir noktada olmasını istedik. Ayrıca da projeyi yaptırırken yine itfaiye müdürümüzün bizzat hangi birim içerinde hangi birimlerin olmasıyla ilgili teknik olarak birebir takip etmesini istedik. Göderdik diğer itfaiye binalarının şekli şemaili fiziki durumu yapısı incelendi. Bu projenin tamamı bizim belediye ekipleri tarafından tasarlanmıştır. Belediyemizin mimarları mühendisleri tarafından ortaya konmuştur. İhalesi belediyemiz tarafından yapılmıştır. Kontrolü belediyemiz tarafından olmuştur. Şuanda Türkiye’de en modern bir itfaiye binası olarak inşallah hizmete açacağız. Bir tek çevre düzenlemesi kaldı. Tefrişatıyla donanımıyla her şeyiyle dört dörtlük bir bina ortaya çıktı. Açık ihale usulü ile yaptık. 210 günde hemen hemen tamamlandı. Yaklaşık maliyeti 2 Milyon lira civarındaydı. 1 Milyon 616 bin liraya ihale edildi. Tabi diğer noksanlıklarla birlikte bu 2 Milyon liraya yaklaştı. Toplam metrekare alan olarak bin 520 m2’dir. Bunun bin 290 m2’si bodrum, zemin ve birinci kat olarak tasarlandı. Kapalı hangarın alanı ise 940 m2’dir. Projenin bugüne kadar harcanan maliyeti 2 Milyon 164 bin lira. Bunda tabi iç tefrişata harcadığımız 164 bin lira gibi bir rakamda var. Bu bina bundan sonra 9 beldemizin ve 3 köyümüzün de bağlanmasıyla birlikte artık tüm şehrin ovanın içerinde çok hızlı bir şekilde müdahale edebilecek bir kapasiteye sahiptir. İçerisinde teknik yönden çok önemli donanımlar var. Mesela yaz kış hiç soğuk sıcaktan etkilenmeyecek bir araç hangarımız var. Kışın araç dondu su dolduramadık getiremedik. Hesapları ortadan kalktı. Hangar ısıtmalı hangarda aynı anda 18 aracın hareket edebileceği büyüklükte bir hangar var. 18 aracın su dolumu çok hızlı bir şekilde yapılıp tekrar yangın yerine müdahale etme imkânı var.
Bina içerisinde yine itfaiye erlerimizin istirahat edebileceği yatakhaneler var. Kafeleri var. Yine bulunduğumuz yerde yemek yiyebilecekleri lokantaları var. Eğitim salonları var. Müdür müdür yardımcısı şeflerinin ayrı ayrı odaları var. Yine doğalgazla ısıtmalı bir sistemimiz var. Spor kompleksimiz var. Hem içeride hem dışarıda. Buna benzer bütün sosyal donatılar aklınıza ne gelirse bir insanın istifade edebileceği her ne istenmişse bu binanın içerisinde bulunmaktadır.
Bu itfaiye binası inşaatı başladığından bitene kadar bizzat kendim ve itfaiye müdürü her aşamasında bunu kontrol ettik. Gerçekten yapılan doğu Anadolu ve vilayetlerinde birçok belediyeden binanın incelenmesi, örnek bir bina olduğundan dolayı binayı inlemeye gelen onlarca belediye oldu. Bundan bizde Erzincan belediyesi olarak gurur duyuyoruz. Başbakanımızın bir gelişinde resmi açılışını yapacağız” diyerek emeği geçen herkese teşekkür etti.
Açıklama sonrasında Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy basın mensuplarıyla birlikte itfaiye binasını gezdi.

Diğer Haberler

Gazeteci-Yazar Kazım Erdem Özsoy, Aramızdan Ayrılalı Aldtı Yıl Oldu

Erzincan’da uzun yıllar gazetecilik yapan Özsöz Gazetesi Kurucusu Kazım Erdem Özsoy,  altı yıl önce bugün …

Cumhur İttifakı Olarak Erzincan’da Belediyeyi Kazanacağız

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, 31 Mart Yerel Seçim sürecini değerlendirerek Erzincan’da Cumhur ittifakıyla …