Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Yücel: Sırat On Fırat tamamlandıktan sonra yılda 100 bin turist hedefliyoruz

Yücel: Sırat On Fırat tamamlandıktan sonra yılda 100 bin turist hedefliyoruz

Kemaliye Kültür ve Kalkınma Vakfı (KEMAV) Başkanı İsmail Yücel Kemaliye’de bu yıl 38.si düzenlenen Uluslararası Kemaliye Kültür ve Doğa Sporları Şenlikleri’nin genel bir değerlendirmesini yaparak şenliklerin dolu dolu geçtiğinin belirtti ve açıklamalarda bulundu.
KEMAV Başkanı Yücel ayrıca Dünya’nın en yüksek asma yürüyüş köprüsü olacak olan Sırat On Fırat’ın da projesinin tamamlandığını belirterek, köprünün tamamlanmasıyla birlikte bölgeye 100 bin turist beklediklerini söyledi.
KEMAV Başkanı İsmail Yücel konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamasında; “Kemaliye Erzincan’ın turizme açılan kapısıdır. Yukarı Fırat havzasınında giderek öne çıkan cazibe merkezlerinden birisidir. Kemaliye son yıllarda ülke turizmine iki değerli marka kazandırdı. Bunlardan birisi dünyanın en büyük kanyonlarından birisi olarak bilinen karanlık kanyon ve ikincisi de Allah’ın izniyle karanlık kanyonun üzerine bir gerdanlık gibi asacağımız Sırat On Fırat Köprüsü’dür. Sırat On Fırat Köprüsü dünyanın en yüksek asma yürüyüş köprüsü olarak inşaa edilecek ve şu anda da proje çalışmaları tamamlanmak üzere. Bu iki markayı Türkiye ve Dünya ölçeğinde tanıtmak içn çalışıyoruz. 38. Uluslar arası Erzincan Kemaliye Kültür ve Doğa Sporları Şenliği’ndeki en önemli hedeflerimizde bunlardı. Bugüne kadar şenliklerimiz vesilesiyle Kemaliye kültürünü ve Allah’ın bir lütfu olan bu doğa güzelliklerimizi tanıtma gayreti içerisinde olduk ve çok önemli mesafe katettik. Gelinen noktada karanlık kanyon ve sırat on fırat markalarını çok daha güçlü bir şekilde tanıtmaya devam edeceğiz. Sırat On Fırat tamamlandıktan sonra yılda 100 bin turist hedefliyoruz. 100 bin turistin Kemaliye ve yöresini ziyaret etmesi halinde olağanüstü ekonomik gelir elde edilmiş olacak ve bu hem Erzincan hemde Kemaliye için refah getirecek. Biz dünya ölçeğinde iddialı bir şekilde bu hedefe yürürken Kemaliye’yi ve yöresini de altyapı olarak ve kültür olarak bu hedefe hazırlamak istiyoruz. İki gündür şenliklerimiz büyük bir coşkuyla gerçekleşti. Birinci gün şenliklerimizin açılışına Gümrük ve Ticaret Bakanı, Malatyalı ve aynı zamanda da bölgenin Bakanı olarak bilinen Sayın Bülent Tüfenkci konuğumuz oldu ve şenliğimize büyük desteği oldu. Kendisiyle Sırat On Fırat’ın yapılacağı bölgeye bir tekne gezisind bulunduk. Tekne gezisi sırasında da köprünün yapılacağı alanı kendisine detaylı bir şekilde anlattık. Proje açısından Erzincan Valisi Sayın Ali Arslantaşı da bir şans olarak görüyoruz. Erzincan’da göreve başladığı günden bugüne kadar karanlık kanyona ve sırat on fırat köprüsüne ilgi gösterdi ve destek veriyor. Onun varlığını proje açısından bir şans olarak görüyoruz. İnşallah bu etkinliklerimiz kazasız ve belasız bir şekilde atlatılacak ve ilçemizle yöremizi hedeflediğimiz şekilde Kemaliye dostlarına ve turizm severlere tanıtmış olacağız. Bhu vesileyle Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkci’ye, Erzincan Valisi Sayın Ali Arslantaş’a ve diğer konuklarımıza şenliklerimize sağladıkları katkıdan dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.
Erzincan’ın Kemaliye İlçesi’nde bu yıl 38’incisi düzenlenen Uluslararası Kemaliye Kültür ve Doğa Sporları Şenlikleri devam ediyor.
Yukarı Fırat Havzasının merkezinde yer alan ve Fırat’ın nefis bir kanyondan gelinen Karasu kolu kenarında kurulu olan Kemaliye, eşsiz doğası, otantik mimarisi, birbirinden değerli insan kaynaklarıyla ülkemizin nadide bir coğrafyasını oluşturuyor.

Diğer Haberler

Erzincan MEM 2022 Yılı Okul Eğitimi Erasmus+ Programı Kapsamında Gerçekleştirilen Köln Hareketliliği Tamamlandı

Erzincan İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından başvurusu yapılan ve akredite olunan Okul Eğitimi proje hareketlilikleri …

Hacı Ali Akın Caddesinde Sıcak Asfalt Ve Tretuvar Çalışmaları Tamamlandı

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun’un talimatları doğrultusunda Erzincan Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, şehir genelinde …